Knihovna Na Křižovatce

Malá (ale naše) experimentální knihovna blízko Mendlova náměstí, kterou vedou studenti KISKu. Skvělá parta, nádherné místo, neomezené možnosti pro realizaci divokých knihovnických snů a nápadů. V současnosti máme úplně nové prostory, které otevřeme v podzimním semestru 2020!

Kdo jsme?

Jsme malá experimentální knihovna sídlící na Starém Brně, blízko Mendlova náměstí (zastávka Poříčí). Celou knihovnu vedou studenti KISKu s pomocí Knihovny Jiřího Mahena. V současnosti máme přes 1000 registrovaných čtenářů, hlavně dětí a seniorů. Nechceme být jen obyčejná knihovna nabízející půjčování a upomínky. Nudí nás prostory působící jako neosobní skladiště knih. Nelíbí se nám, když si uživatelé v knihovně nepovídají. Chceme být knihovnou plnou barev a nápadů, která je inspirací pro uživatele, přináší jim komfort a ten nejlepší uživatelský servis. Naši čtenáři jsou pro nás jedineční, stejně jako je jedinečná naše knihovna.

Koho hledáme a koho u nás najdeš?

Tohle jsou oblasti, ve kterých se do provozu Křižovatky můžeš zapojit. Některé pozice už mohou být obsazené, tak vždy napiš garantovi Tomovi Markovi a domluvte se, co by tě zajímalo a bavilo.

Vládci bílého pultu

Bílý pult je náš výpůjční pult. Praxe na pozici vládce bílého pultu je tedy zaměřená na kontakt se čtenářem a práci s naším knihovním systémem Koha, se kterým tě naučíme. Půjčování, vracení, vyhledávání, řazení, počítání, mluvení, ptaní, odpovídání a povídání si. Knihovnu dělají hlavně její služby, a pokud se mají dělat dobře, je potřeba být v kontaktu se čtenáři. Při této praxi se naučíš, jak funguje provoz malé knihovny. Na Křižovatce budeš většinou v její otevírací době.

Dobrým vládcem bílého pultu je nadšený student, kteří se nebojí dětí ani seniorů. Potřebujeme zodpovědné, spolehlivé a samostatné knihovníky-aspiranty, kteří malé Aničce najdou pohádku o Pejskovi a kočičce a s paní Novotnou si stihnou popovídat o poslední knize Danielle Steelové. Předchozí praxe není nutná, vše tě naučíme. Čtení Steelové není podmínkou.

Tip: Vhodné i pro nesmělé a introverty, kteří chtějí zapracovat na svých komunikačních dovednostech. Berte to jako výzvu a příležitost.

Vládců bílého pultu může být na Křižovatce najednou až 6.

Mistr katalogizačních čar

Každý měsíc k nám přijdou knihy do výměnného fondu a abychom je mohli půjčit uživatelům, je třeba je přidat do systému Koha. Mistr katalogizačních čar nemusí (pokud nechce) katalogizovat úplně sám a ručně, ale tady konečně pochopíš, co je to ten protokol Z39.50 a k čemu je dobrý. Katalogizační záznam můžeš jen převzít a upravit pro naše potřeby. Všechno tě naučíme. Praxe je vhodná i pro kombinované studenty, s možností zvolit si čas, kdy přijdete katalogizovat (je nutno dojít do knihovny, ale časově to vymyslíme). Mistr katalogizačních čar a kouzel, co na kliknutí vyčaruje záznamy dokumentů v knihovním systému, je většinou jen jeden.

Alchymisté experimentální magie

Máš nápad? Jenže ti chybí prostor, kde ho zrealizovat? Jsme otevřeni všem nápadům a inovacím. Už jsme vyzkoušeli knižní baťůžky, nabízeli jsme mystery knihy a kdysi v máji nám na fasádě vyrostla třešeň, na kterou kolemjdoucí mohli napsat nějaký vzkaz. Chceš se také vyřádit a vyzkoušet si nějaké experimentálně-alchymistické triky a služby, které v knihovnách ještě nikdo nezkoušel? Ozvi se nám a experimentuj! Nabízíme volné pole působnosti. Nabízíme prostor pro experimentování a zkoušení nových neotřelých věcí. Přes 1000 registrovaných čtenářů je připraveno: pokusům na čtenářích zdar!

Dobrým alchymistou je nadšený a aktivní student s hromadou nápadů, které nemá kde realizovat. Křižovatka jich za semestr může hostit neomezeně.

Komunitní mágové

Pokud tě baví organizovat autorská čtení, vzdělávací semináře, výstavy, přednášky, guerillové happeningy a tisíc jiných věcí, je praxe komunitního mága na Křižovatce přesně pro tebe. Možností je hned několik:

  • máš představu, co chceš dělat a tedy přijdeš se zcela novou vlastní akcí,
  • vezmeš si na svá bedra nějakou akci, kterou plánujeme,
  • můžeš oprášit a inovovat nějakou ukončenou akci,
  • převezmeš po někom otěže akce momentálně běžící.

Spolupracujeme s několika projekty a každou chvíli se u nás něco děje. Pojďte dělat to, co máte rádi. Stačí si zvolit cílovku a je to. :) Dosud jsme se nejvíce věnovali kulturním a vzdělávacím akcím pro děti a pak vzdělávacím akcím pro širokou veřejnost, ale meze rozhodně neklademe, ba právě naopak.

Dobrým komunitním mágem bude nadšený student či studentka s hromadou nápadů na zajímavé akce, které však nemají kde realizovat. Chceme všechny ty, kteří jsou sice zapálení a inovativní, ale nemají problém věci dotáhnout do úspěšného konce. Předchozí praxe není nutná, povedeme vás, pokud budete chtít. Do akce se nutně nemusíte pouštět zcela sami, abyste se necítili osamoceně, můžete přibrat kamaráda/-ku či spolužáka/-žačku, protože ve dvou se to (většinou) lépe táhne.

Komunitní mágové mohou být na Křižovatce až čtyři.

Strážci paláce dat

Palác dat - to je náš knihovní systém. Chceš se naučit ho spravovat? Chceš si zkoušet analyzovat knihovní data a ovlivňovat skrze své analýzy směr Křižovatky? Hledáme bojovníka nebo bojovnici s bity. Využíváme otevřený systém KOHA a díky tomu máme přístup ke všem představitelným datům o knihovně. Zapojit se můžeš i do samotní správy systému na Křižovatce. Podporu budeš mít mimo jiné i od Michala Denára, jednoho z největších expertů na systém KOHA v ČR.

Dobrým strážcem datového paláce budeš, pokud tě zajímají technologie, databáze a data nebo do nich chceš proniknout hlouběji a ne se o nich jen teoreticky učit. Předchozí praxe není nutná. Skvělý potenciál je propojit praxi a data s tématem diplomky do datové profilace.

Strážci datového paláce Křižovatky mohou být až dva.

Bojovníci s knihovní technikou

Je technika tvůj oblíbený protivník? Rozebrat a zase složit počítač je tvoje představa romantického večera? Baví tě zjišťovat, jak věci fungují (nebo proč kruci hergot zase nefungují)? Hledáme bojovníky, kteří by udržovali v dobré kondici naši techniku (počítače, wi-finy, tiskárny, kabely, čtečky čárových kódu a další potřebné knihovnické zbraně) a v případě selhání dokázali zjistit příčinu a napravit škody. Je také dobré být časově flexibilní, jelikož když nastane katastrofická situace, je nutné začít ji řešit ASAP, takže když je knihovna otevřená (pondělky a středy, 14-18), je dobré mít poblíž telefon.

Místo bojovníka je na Křižovatce většinou jedno.

Válečníci marketingu a PR

Baví tě dobývat sociální sítě? Chceš si vyzkoušet, jaké to je budovat online komunitu? V jakékoli komunikaci se cítíš jako ryba ve vodě? Hledáme někoho, kdo by spravoval náš oficiální Facebook, přidával pravidelně obsah na náš web (nyní čeká na redesign - mrk mrk) nebo posílal newslettery našim uživatelům. Člověka, který by komunikoval se školami, veřejností, Knihovnou Jiřího Mahena, studenty majícími na starost akce a obecně s kým by bylo třeba. Předchozí zkušenosti netřeba, stačí zájem, nadšení a dobré organizační schopnosti. Vhodné i pro kombinované studenty.

Tip: Super příležitost vyzkoušet si v praxi vše, co ses dozvěděl/-a v předmětu Základy marketingu a mnohem víc. (Mít absolvovaný tento předmět není podmínkou.)

Na Křižovatce je místo až pro dva válečníky či válečnice marketingu a PR.

Šermíři s vektory a pixely

Tvorba plakátů, bannerů a dalších propagačních materiálů pro naši knihovnu je ušlechtilá činnost. Při tvorbě můžeš vycházet ze stávajících šablon nebo přijít se zcela novým designem. Není nutné být fyzicky v knihovně, tedy je vektorové šermířství vhodné i pro kombinované studenty - ale budeš v úzkém kontaktu jak s komunitními mágy, tak s válečníky z říše marketingu a PR. Křižovatka se teď otevře nově, s novým interiérem - tak si dokážeš představit, kolik práce pro grafiky tam bude...

Určitě nejméně pro dva grafiky či grafičky.

Knihomoři a fondotvoři

Knížky máme rádi, ale všeho moc škodí. Potřebujeme knihomory. Jsou to lidé, kteří přijdou do knihovny, prohlédnou fond a navrhnou tituly k vyřazení, abychom měli místo na nové, hezčí a nečtené knihy. Některými jsou proklínáni jako zabijáci, vedoucí knihovny a akvizitéři je zbožňují. Stanete se knihomorem pro Křižovatku? Knihomor je totiž zároveň i fondotvor - tím, že knihy vyřazuje, tvoří živý a smysluplný fond.

Náplní je podle multiplikátů, počtu výpůjček, vhodnosti do fondu, stáří a redundance (ale bohužel převážně srdcem a hlavou) uspořádat knihy k vyřazení do beden a jejich kódy nasnímat, aby se časem mohly jedním klikem odepsat ze systému. Nejtěžší prací je právě výběr titulů.

Knihomor bývá na Křižovatce většinou jen jeden.

Činnosti je možné i libovolně kombinovat, záleží vždy na domluvě. Na Křižovatce můžete být buď v rámci praxí a stáží, terénních projektů či jako dobrovolníci. Množství hodin a tedy i kreditů si domlouváte dle svých časových možností před koncem změn v zápisu předmětů do nadcházejícího semestru. V případě zájmu nebo nezávazných dotazů se nebojte ozvat. Obracet se můžete na své spolužáky/kamarády, kteří už na Křižovatce jsou, na současného studentského vedoucího nebo přímo na garanta, kterým je Tomáš Marek.

Bez popisku

Křižovatka na síti

Komu psát?

Garant na KISKu
Tomáš Marek
marek@kisk.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info